Když jsem se tento rok vrátil na Vánoce z Indie domů do Česka, mladší brácha mi řekl, že už je konečně na čase, abychom dali našim rodičům něco pod strom, když už je nám 15 a 18. Jako dva malí haranti, co rádi nesouhlasí se staršími a co se plácají do čela nad konzervativními názory, jsme naší mamce koupili knihu “Všechny barvy duhy”. (Je to sbírka povídek od 11 českých autorů zabývající se homosexualitou, bisexualitou, binary i nonbinary transgender identitami a dokonce asexuálními a aromantickými lidmi)

Ještě než jsem odjel, jsme si první povídku přečetli všichni společně v posteli před spaním a povídali si o ní, což bylo moc super samo o sobě. Když jsem se pak ale vrátil do Indie, mamka mi oznámila, že jednu z povídek četla se svými studenty v hodině literatury na škole, kde učí češtinu a němčinu. To mi udělalo obrovskou radost, protože mi to připomnělo hodiny s mým učitelem literatury na škole UWC v Indii, které na mě v poslední době měli obrovský vliv. Studenti byli aktivní a měli spoustu otázek během vyučování. Některé zajímalo, kde se dá kniha koupit a pár si ji půjčí, aby si ji mohli přečíst.

Proč tohle sdílím? Myslím si, že český vzdělávací systém je v tomhle celkem pozadu. V hodinách literatury se nečtou knihy zabývající se lokální politickou problematikou dnešní doby jako je gender, (a)romance a (a)sexualita. Hodně lidem dochází, že tento přístup není ten nejlepší, ale skoro nikdo, až na pár jedinců, s tím nic moc nedělá. Tímto příspěvkem chci ale sdělit všem, co tohle čtou, že a) Vánoční dárky mohou mít velký dopad, b) Pomocí komunikace s našimi blízkými, kteří pracují ve školství, můžeme konzervativní vzdělávací systém postupně zlepšit. Tato iniciativa pak může pomoci tak například queer lidem s přijetím své identity v této náročné době, c) Jsem moc hrdý na moji mamku a na mého učitele literatury na UWC, že dělají něco pro dobrou věc. d) Mám konečně pocit, že moje vzdělání má pozitivní vliv na mě a moji komunitu a rodnou zem. (I když teď dost přeháním)

Mám tě rád mami ❤️